2016/07/27

Kan Kırmızı Yol Kitap Yorumu // Toz Diyarı Serisi 1


Kan Kırmızı Yol - Moira Young
Puanım 5/4

Saba kum fırtınaları tarafından harap edilmiş çorak bir diyarda yaşamaktadır. Çok sevdiği ikizi Lugh kaçırılınca gözü pek Jack ve Özgür Şahinler'le birlik olup Lugh'u aramaya koyulur. 

İkizi Lugh'u bulmak için pek çok güçlükle savaşmak durumunda kalan genç kız, zekası ve iradesiyle tüm zorlukların üstesinden gelmeye, düşmanlarını yenmeye çalışır. Üstelik bu süreçte hem mücadelelerinde yenilmez biri olduğunu hem de aşkı ve dostluğu keşfeder. Heyecan ve aksiyonun bir an olsun hız kesmediği Kan Kırmızı Yol soluksuz okunacak bir roman. 

"Ridley Scott'ın da bu kitabın yayın haklarını almasında şaşılacak bir yan var mı?" 
-New York Times-

"Ürkütücü ve macera dolu. Açlık Oyunları'yla eş değer."  
-Los Angeles Times-

"Vahşi ve heyecan verici." -
The Wall Street Journal-

"Kan Kırmızı Yol üslubu ve karakterleriyle kendini benzerlerinden ayırıyor. Çarpıcı ve kesinlikle orijinal."   
-MTV.com-
Lugh'un saçları altın sarısı. Bense siyah saçlıyım.Onun gözleri mavi. Benimkiler kahverengi.O güçlü. Ben cılız.O hoş görünümlü. Ben çirkin.O benim ışığım.Ben onun gölgesiyim.
Distopya olarak sınıflandırılmış bir kitap ve açlık oyunları tarzı yorumları okuduğum da çok daha hareketli bir hikaye bekliyordum. Her ne kadar aksiyonu yeterli olsa da uç noktalarda değildi. Yazarın kaleminin gücünü ve epik fantastik kurgusunu sevdim. Zaman zaman bana Yüzüklerin Efendisi'ni okuyor hissi verdi. Frodo ve hobbitler yola düştüğünde başlarına ne geleceği beklemek gibi.. Kurguda benzeşme olmasa da beklenti hissi aynıydı.

Konusuna gelecek olursak; Saba, Lugh ve Emmi babaları ile birlikte Gümüşgöl'de herkesten uzak yaşıyorlar. Saba ana karakterimiz ikizi Lugh ile birlikte kış gün dönümünde doğmuşlar. Babaları yıldızları okuyan garip bir adam.. Bir gün Lugh, kaçırılınca ve babaları öldürülünce Saba, Lugh'u bulmak için yollara düşüyor.

Kendini önce çölün içinde sonra dövüş kafeslerinde buluyor ve Emmi'yi de korumaya çalışıyor. Yolda edindiği dostlarla birlikte kardeşini zamanında bulabilecek midir? Ben karakterlerin hepsini sevdim ama Jack'e ayrı bir parantez açmak lazım. Kurguya eklendikten sonra hikaye aktı gitti. Birde yazarın kelimelerini çok sevdim. Dürbün için uzak görücü, Uçak için uçurucu,vb..

Toz Diyarı Serisi 3 kitaptan oluşuyor. İkisi çevrilmiş. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Online Okuyucular;