2016/07/08

Senden Sonra Ben Kitap Yorumu


Senden Sonra Ben - Jojo Moyes
Puanım 5/4

Beni o kadar da sık düşünme.
Sadece iyi yaşa. Sadece yaşa... Sevgiyle, Will.

Louisa Clark ve Will Traynor birlikte altı ay geçirmiştir. Koca bir yılın yarısı... Ve bu altı ay çok şeyi değiştirmiştir. Lou artık kendi hayallerinden korkan o kasabalı kız değildir fakat hayatı Will'in istediği gibi cesurca yaşamayı da başaramıyordur.


Sevdiklerini kaybeden insanların yollarına nasıl devam ettiklerini bilmiyordur çünkü Will'in olmadığı bir dünya onun için hâlâ katlanılması zor bir yerdir. Boş bir apartman dairesinde yaşıyor, havaalanında korkunç bir işte çalışıyordur. Yaşasa da onun için hayat diye bir şey yoktur, ta ki karşısına onu Will'e götüren, kimsenin haberinin olmadığı bir bağlantı çıkana dek...

Kederden arınma yolculuğu hiçbir zaman dolambaçsız değildir ama hayat bazen o incecik çizgide yürürken sunar mucizelerini... Lou sonunda umudu tekrar bulup yeni bir hayat için hayaller kurmaya başlayabilecek midir?

Hikâyelerin mutlu sonla bitmesi için yola devam etmek gerekir...

"Aşka, kedere ve hayata sıcacık, komik ve umut dolu bir bakış... Yanınıza koca bir kutu mendil alın." 
-Stylist-

"Şaşırtıcı kurgusu, insanı kendilerine âşık eden karakterleri ve kâh ağlatıp kâh güldürmesiyle bu kitap resmen kusursuz." 
-Glamour- 

"Gündelik hayatı esprili ve sıcacık bir dille kaleme alma yeteneğine sahip olan Moyes, aşka inanmanızı sağlamadan önce yüreğinizi sızlatmayı başarıyor. Bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız." 
-Sunday Express, S- 

"Tıpkı Senden Önce Ben gibi bu kitap da yas ve yola devam etmek gibi zor konulara rağmen komik ve eğlenceli. Vakti geldiğinde hepimiz sevdiğimiz şeyleri yitiririz ama Moyes her zaman mutlu son yaşanmasa da yola devam edildiğini bize hem dokunaklı hem de esprili bir dille hatırlatıyor." 
-Miami Herald-

"Kalbi kırık bir kadının zor hayatına dair sıcacık, hüzünlü ama bir o kadar da komik bir hikâye." 
-Abendzeitung München-


Müthiş bir yükseklikten düştüğünde ne olacağını asla bilemezsin!

Kederin kendine özgü bir kokusu vardı. Rutubet, doğru düzgün havalandırılmayan kilise salonları ve kalitesiz poşet çay kokuyordu.

Senden Sonra Ben, çok büyük bir merakla beklediğim ve çıkar çıkmaz almış olmama rağmen araya giren bayram vs. gibi günler yüzünden yorumunu anca yazmaya fırsat bulduğum çok güzel bir kitap. Öncelikle beklediğime değen bir kitap ama beğenmediğim yönleri de oldu.

Hikayenin başında Lou, o kadar kendi karakteri dışında, o kadar vazgeçmiş ve sadece nefes almaya odaklanmış bir kadın haline gelmiş ki yadırgadım. Zaten başları yavaş geçiyor. Lou, kederine yoğunlaşmış olsa bu kadar garipsemezdim. Sadece nefes almaya odaklanmış ve kesinlikle hissetmeden, boş yaşıyor. O kadar ki sizde hissetmiyorsunuz. Tabii ki anca Lou'nun başına gelebilecek garip olaylar denklemi oluşana kadar. Keder insanı bu hale mi getirir bilmediğim için yorum yapamayacağım.

Lou'nun ailesi yine komedinin baş rolünü kapmış. İnanılmaz keyif aldım ve bolca ailesi ile vakit geçirdi. Toparlanma ve kederden arınma sürecini, Will'in son sürprizini, Will'in ailesini ve yeni eklenen karakterlerin hepsini sevdim. Hatta bana göre asıl şimdi hikaye yarım kaldı. Ancak yazarın sonrasını devam edeceğini sanmıyorum. İlki gibi dorukta bir romantizm yok ancak bu başka bir hikaye ve hayatın farklı bir kesimini, farklı duyguları işlediği için olmaması normaldi.

Sonuçta hikayeyi sevdim. Zorlama yazılmış gibi demiş bazı okuyanlar.. Bende o hissi uyandırmadı. Lou tamamen farklı bir kişilikteydi ancak Lou artık Will'i kaybetmişti. Hemde çok zor bir yoldan.. Hem aşkı hemde kaybı biliyordu. Ayrıca Sam olayı da bence cuk oturdu ;)

Bir diğer düşünceme de parantez açmadan edemeyeceğim. Bu yurt dışında aynı acıları yaşayan insanların kurduğu gruplardan bizim ülkemizde neden yok. Adsız alkolikler, yakınını kaybedenler.. Haftada bir buluşup acılarını birlikte sindirmeye çalışanlar.. 

1. Kitap Senden Önce Ben Yorumum için tıktık!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Online Okuyucular;