2016/09/15

Dikenler ve Güller Sarayı Kitap Yorumum


dikenler ve güller sarayı d&r ile ilgili görsel sonucu
Dikenler ve Güller Sarayı - Sarah J. Maas
Puanım 5/4

Kış çok ağır geçiyor. Feyre ailesini beslemek zorunda…
Bir gün, avlanırken av olmamak için öldürdüğü kurdun intikamını almaya gelen bir canavar çalıyor kapısını. Ama Feyre'yi almaya gelen canavar bir hayvan değil, Tamlin...

Bir zamanlar dünyayı yöneten ölümcül, ölümsüz perilerden biri.

Feyre'nin, hayatı boyunca dehşet dolu hikâyelerini dinlediği perilerin diyarında yaşamaya başlamasıyla dünyası altüst oluyor. Kendini bildi bileli hissettiği şiddetli düşmanlık bu güzel ama tehlikeli ülkede bambaşka bir boyut kazanıyor.

Feyre'nin çok önemli bir görevi var: Ülkenin üstüne gittikçe çöken eski, karanlık gölgenin onu yok etmesini önlemek.

Dikenler ve Güller Sarayı dizisinin bu ilk kitabıyla yolunuz, nefes kesici bir maceraya ve beklenmedik büyüleyici bir aska açılıyor. Sarah J. Maas'ın bu serisi, George R. R. Martin tarzını seven kitap kurtları için ideal!

"Hem tutkulu ve romantik, hem de vahşi; çok güzel yazılmış bir efsane. Kesinlikle muhteşem."
-Alexandra Bracken-

Kitabı büyük bir merakla ve beklentiyle okudum. Beklentimin büyüklüğünden sanırım bazı yönlerden beni tatmin edemedi. Öncelikle yazarın kurgu dünyasının zenginliğine ve içeriklerine hayranım. Oluşturduğu karakterler ise daha önceki Cam Şato serisine göre daha zayıf kalmış bence.. Perilerin Dünyasını daha çok Feylere benzer bekliyordum ancak farklıydı. 

Konusuna gelirsek, Perilerden nefret ederek yetişmiş olan Feyre farkında olmadan hem Periler hemde İnsanların dünyasını felaketten kurtarabilecek, kilit duruma geliyor. Ancak yapılan lanet ve anlaşmaların sonucu olarak bundan haberdar edilemiyor. Perilerin dünyasında yaşamak zorunda kalınca aslında onların hem düşündüğünden daha iyi hem de daha kötü olduklarını görüyor. Ailesini korumak için savaşçı olarak yetişen Feyre'nin edindiği tüm deneyim ile her iki dünyayı kurtarması, aşkını ve kendisini kurtarması gerekiyor. 

Uğrunda yapacağı fedakarlık hayatı olacak olsa da bu konuda kararlı olan, güçlü bir ana karakter yaratmış yazar. Ancak sevemediğim ve havada kalan bazı yönler var kitapta.. Periler genelde küstah yaratıklar olarak anlatılır ki yazarda bundan aşağı kalmamış ama çok güçlü olan yaratıkların geri adım attığı noktalar fazla romantik geldi bana.. 

Her ne kadar havada kalan bölümleri olsa da, müthiş bir fantastik dünyaya sahip olan bu serinin devamını heyecanla bekliyorum.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Online Okuyucular;