2016/03/17

Psikopat Kitap Yorumum


Psikopat - Keith Ablow
Puanım 5/5

On iki ceset, on iki eyalet. Kimsenin bilmediği şey ise, 'Otoban Katili'nin, sahte bir güvenlik duygusu yaratarak, kurbanlarının aklını çelen ve onların en karanlık ve en gizli sırlarını, mucizevî bir şekilde kavrayan yetenekli bir psikiyatrist olduğudur. 

O, aynı zamanda hem kurbanlarının günah çıkardıkları bir papaz, hem de onların cellâdı rolünü üstlenir. Katil, The New York Times'a bir mektup yazarak, ünlü adli psikiyatrist Frank Clevenger'ı, gazetenin ilk sayfasında yayımlanacak ve sadece gerçekleri anlatan mektuplarının takası aracılığıyla, kendisini tedavi etmeye çağırır ve zihninin yarattığı insanlık dışı duygularını Clevenger'a, onu iyileştirecek cesarete sahip -ya da bunu denerken ölecek- tek kişiye açar. 


'Ablow psikolojik gerilim romanlarının kralı. Dikkatli olun, çünkü bu sayfalar ellerinizi yakabilir.'         
-Dennis Lehane-

'Hızlı tempolu ve korkutucu.'     
-Janet Evanovich- 

'Son derecede ilgi çekici! Keskin viraj ve kıvrımlarıyla, insanı şok eden ve hayrete düşüren, gizemle dolu bir lunapark treni. Keith Ablow dışında hiçbir yazar, insan kalbinin en gizli ve karanlık bölgelerine ulaşan, bu denli derin bir tünel kazamaz.'    
-Tess Gerritsen-

'Ustaca, canlı ve dinamik yazı biçimiyle Ablow, hasar görmüş hayatlardaki dehşet ve umutsuzluğu adeta resmediyor.'         
-Jonathan Kellerman-

'İnsan zihnini yönlendiren, muhteşem bir psikolojik gerilim romanı.' 
-Publishers Weekly- 


'Birinci sınıf bir gerilim romanı.'         -The Washington Post- 

'Seks, cinayet, delilik ve tıp bilimi. Gerilim tarzı romanların okuyucuları daha fazla ne isteyebilir? Tedirgin edici, sürükleyici bir roman.'    
-Michael Palmer-


Çevrenizde ilk görüşte tedirgin olacağınız ve kendinizi koruyacağınız insanların profili bellidir. Gece yarısı benzin istasyonunda araba camınızı tıklatan kişi hırpani görünüşlü bir evsiz ya da sert görünüşlü ve dövmeli bir erkekse kapınızın kilidini kontrol eder ve camı açmazsınız. Peki ya bu kişi son derece düzgün giyimli, BMW X5 araç kullanan ve her yerinden kalite akan sakin görünüşlü bir erkekse.. Evet ne istediğini sormak için camı açarsınız. Şarjı biten telefonunu gösterip sizinkini kullanmak isterse, camı açmakla kalmaz onu soğuk havada beklememesi için aracınıza davet edersiniz.

Konuşmasına şahit olduğunuzda doktor olduğunu öğrenirseniz, sizinle sohbeti uzatmasında sakınca görmezsiniz. Ondan gelecek herhangi bir tehlike sezmezsiniz. Ta ki son anda bıçağı boğazınızda hissedene kadar. 

Otoban katili hakkında FBI'ın bir sürü tahmini vardır ancak cinayetler sonucu ellerinde hiç bir kanıt yoktur. Otobanda belirsiz aralıklarla cinayetler işlenmektedir ve katil kurbanlardan kan örnekleri almaktadır. Ancak bu herkes olabilir, sonuca ulaşmaları imkansız görünür. Ta ki bir gün ülkenin en prestijli gazetelerinden birine gelen mektuba kadar. Katil teslim olmayı reddetmekte ancak ünlü adli psikolog Frank Clevenger'in kendisini gazetenin ilk sayfasından yayınlanan mektuplarla tedavi etmesini istemektedir. Bu arada başarılı da olabilir, ölebilir de... 

Frank ise, ünlü olmasını sağlayan dava ile evlatlık olarak aldığı oğlu ile yaşayan bir psikiyatristtir. Böyle bir olaya ihtiyacı olmamasına rağmen, başka çaresi yoktur.

Bu kitap kendi dalında kesinlikle bir başyapıt! Jonah karakterini okurken resmen yaşadım. Psikiyatristlerin çocukluğa inme takıntısı da anlam buldu benim için.. İki psikiyatrist tarafından anlatılan bu hikayede her ikisinin psikiyatrik incelemelerini de, aksiyon bölümlerine de bayıldım. Hatta uzun süre Jonah'ın katil olabileceğine ihtimal vermedim. Her ne kadar kendisi anlatsa da.. 

Gerilim romanlarını seviyorsanız, kesinlikle okumalısınız.. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Online Okuyucular;