2016/03/30

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri Kitap YorumumBir Psikiyatristin Gizli Defteri - Gary Small
Puanım 5/5
Gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır.

Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Aynı zamanda bu branşın ve daha önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış… Kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız.

Sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici Dr. Small, sizleri kariyeri içinde Boston'un kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzayan bir geziye çıkarıyor. Bu gezi sırasında birbirinden tuhaf gerçek karakterleri anlatırken, bir yandan da esrarengiz histerik körlükle, penisinin küçüldüğüne inanan bir adamla, gizli sürdürülen çifte hayatlarla ve ürkütücü derecede psikotik romantik arzularla baş ediyor. Akıl hocası kendi hastası olduğunda Dr. Small'un kariyeri ve kişisel hayatı tam bir döngüyü tamamlıyor ve Small'un kimsenin zihinsel araştırmanın ötesinde olmadığını anlamasını sağlıyor; kendisinin bile...


Psikoloji üzerine yazılan kitapları okumayı severim. Genelde okuduğum kitaplar psikolojik rahatsızlığı olan insanlar üzerinden oluşturulmuş gerilim romanlarıydı. Bu kitabın farkı karakterlerin bir gerilim olayına karışmamaları ya da belirli karakterler üzerinde dönmemesi.. 

Doktor Gary, 30 yıllık mesleğinde stajyerliğinden bu yana biriktirdiği enteresan psikolojik bozuklukları bu kitapta toplamış. Karşılaştığı vakalarda hastanın kimliğini gizli tutmak şartı ile hastanın geliş süresinden bitiş süresine kendi anlattıkları ve doktorun tanı koyma ile tedavi süreci dahil geniş bir yelpazeden anlatılıyor. 

Beynimizin bize oynayabileceği oyunların boyutlarını hayretle okudum. Kendi uzuvlarından nefret etmekten tutunda, psikotik romantik arzulara kadar, uçlardaki örnekleri ile beni benden aldı. Kesinlikle bu alanda yazılara ilgi duyanların beğeneceğini düşünüyorum.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Online Okuyucular;