2015/12/24

İki Hayat Arasında Kitap Yorumum

İki Hayat Arasında - Jessica Shirvington 
Puanım 5/5
Mükemmel hayat mı? Yoksa mükemmel aşk mı?

Sen seç. Sabine herkes gibi değildi. Kendini bildi bileli, iki hayatı vardı. Her yirmi dört saate bir Değişim geçiriyor ve her günü iki kere yaşıyordu. Mükemmel Hayat. Wellesley'de, Sabine istediği her şeye sahipti: cazibeli arkadaşlar, şık kıyafetler, başarılı bir okul yaşamı, herkesin birlikte olmak istediği bir sevgili ve göz kamaştırıcı bir gelecek... Mükemmel Aşk.

Roxbury'de Sabine'in bambaşka bir hayatı vardı: maddi zorluklar çeken bir aile, serseri arkadaşlar ve sırrı ortaya çıktığında başına gelen korkunç olaylar… Ama sonra Ethan'la tanıştı. Yakışıklı ve ilgi çekiciydi; üstelik Sabine, daha önce hiç kimse için böyle şeyler hissetmemişti.

Tüm istediği tek bir hayat yaşamak olan Sabine, bu nihayet mümkün gibi göründüğünde, amacına ulaşmak için bir dizi tehlikeli deney yapmaya başlamıştı. Ama kendisine inanan tek adamı ve geri kalan her şeyi riske atmayı göze alabilecek miydi?Spoiler olabilir

Bu tarz konuları nedense çok seviyorum. Fantastik, paranormal,..

Kitabı okurken önce merak ettim, sonra kızdım, sonra Ethan ve Sabine'e bayıldım. En sonunda ağladım. Ama yazar müthiş bir sürprizle ödüllendiriyor bizi..

Sabine iki hayata sahip, her ikisinde de arkadaşları var ve uyum sağlamaya çalışıyor. Ama o kadar çok uyum sağlamakla meşgul ki aslında ikisinde de gerçekten yok. Günler birbirini kovalarken ve o bu durumdan nefret ederken 18. yaş günü öncesi bir şeylerin değiştiğini fark ediyor. Normalde bir hayatında aldığı yaraları, mevcut hastalıklarını öbür hayata taşıyor. Ancak doğum günü partisinin olduğu gün bacağı kırılan ve diğer hayatına geçtiğinde ne yapacağını kara kara düşünen Sabine uyandığında sağlam olduğunu görüyor.

Bunun üzerine iki hayat arasında gidip gelirken (her 24 saatte bir öbür hayatına uyanıyor ve her günü iki kere yaşıyor.) deneyler yapmaya başlıyor ve bir hayatında ölürse öbüründe devam edebilir mi diye düşünmeye başlıyor. Bu arada eczanesi olan ailesi onun çok miktarda reçeteli ilaç aldığını farkedince onlara gerçeği anlatıyor ve hooop kendini akıl hastanesinde buluyor. 


Doktorunda ona tabii ki inanmaması üzerine uyum sağlamış görünmeye ve tedavinin işe yaradığını göstermeye çalışırken, geceleri ona eşlik eden tıp öğrencisi Ethan ile tanışıyor. Ethan bir şekilde ona inanıp aşık oluyor. Sabine 'e sürekli her iki hayatınında kıymetini bilmesi gerektiğini göstermeye çalışıyor. Bunun bir nedeni olmalı öyle değil mi? 

Tanıtımda bahsettiği mükemmel aşk yani o salak sevgilisi aşk falan değildi
Zengin hayatında sevgilisi (yani o bahsettiğim salak) ile yaşadığı ağır dramdan sonra aslında erkek kardeşi ile arasında oluşan bağ çok güzeldi. Diğerinde ise küçük kız kardeşi hiç bir şey için vazgeçilmezdi. Bu karmaşada aşkı, ailenin değerini, kaybetmeyi ve yeniden bulmayı resmen okumadım, yaşadım.

Çok güzel bir konu yakalamış yazar bence devam kitaplarını yazmalı ve daha neler yaşayacağını anlatmalı. Kitapta her iki hayatında da aynı insanlara denk geliyor ama onu tanımıyorlar. Mükemmel hayatı mı yoksa mükemmel aşkı mı tercih edersiniz.. Tanıtım sorusunu cevaplandırayım. İkisini de sürdürürüm. Hayat çok kısa süren bir nimet bunu iki kere yaşamak müthiş olurdu. Ayrıca her iki hayatta da vazgeçilmez insanlar var, bu kitapta hayatımda ki insanların değerini bir daha sorguladım.

Daha fazla anlatırsam okumanızın da bir anlamı kalmayacağından şiddetle tavsiye ediyorum..

Alıntılar;

"... Bu dünyada sen olmazsan paylaştığımız her anın hatırası kaybolacak. Sadece başkaları bizi gördüğü için varız. Varlığımın bir parçası..." yutkundu, "... önemli bir parçası, sadece sen burada onu gördüğün için var."

''Bir şeyin yolunda gitmediğini biliyordum ama hayatımın telaşına o kadar dalmıştım ki sırrını saklamasını kolaylaştırmıştım. Korkunç bir şey yaşadığımı düşünüyordum ve beni yalnız bıraktığı için ona kızmıştım. Halbuki bunca zaman boyunca tek başına sonuyla yüzleşen oydu.''

"Ayrıca bazı şeyler o kadar gerçek ki onları iliklerine kadar hissedersin. Nereye gittiğinin bir önemi yoktur, seninle gelirler. Her yere."
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Online Okuyucular;