2015/12/24

Lola ve Komşu Çocuk - Stephanie Perkins


Lola ve Komşu Çocuk - Stephanie Perkins
Puanım 5/5
Lola ve Komşu Çocuk, hem tatlı bir aşk hem gerçekçi bir dostluk hem de John Green ve Rainbow Rowell sevenlerin zevkle kucak açacağı bir kendini bulma hikâyesi.

Geçmişinde kalan çocuk, gelecekteki aşkı olabilir mi? Henüz kendini geliştirme aşamasındaki tasarımcı Lola Nolan modaya inanmıyordu... 

O, kostümlere inanıyordu. Kıyafet ne kadar parıltılı, eğlenceli ve farklı, yani etkileyiciyse o kadar iyiydi. Ve Lola'nın hayatı, özellikle de seksi rockçı erkek arkadaşı varken mükemmele gayet yakındı. Ta ki Bell ikizleri olarak da bilinen Calliope ve Cricket mahalleye tekrar taşınıp Lola'nın derinlere gömdüğünü düşündüğü acı verici geçmişini gün yüzüne çıkarana kadar.

"Stephanie Perkins bizim neslimizin Jane Austen'ı. Hikâyeleri kısa sürede unutamayacağınız kadar büyüleyici.
-Tahereh Mafi, Bana Dokunma romanının çoksatan yazarı-

"Büyülü… Âşık olmanın nasıl bir şey olduğunu gerçek anlamda hatırlatıyor." 
- Cassandra Clare, New York Times çoksatan yazarı-

"Zekice diyaloglar, taptaze karakterler ve bir sürü yakıcı temas... Sarah Dessen hayranları, aşk ve gerçekliği incelikle birleştiren Stephanie Perkins'i zevkle okuyacaklar."       -Kirkus Reviews-

"Perkins, insanların farklılıklarını kabullenmenin ancak aşk ile mümkün olduğunu son derece iyi bir şekilde gösteriyor."          -Booklist-

"Zekice kurgulanmış diyaloglar ve seksi bir romantizm... Lola'nın fazlasıyla mütevazı espri anlayışı ve Perkins'in, onun gelgitli duygularını yazmaktaki becerisi birleşince ortaya elinizden bırakamayacağınız bir kitap çıkıyor." 
--Publishers Weekly-

"Çok modern, çok eğlenceli ve tartışılacak sorularla dolu." 
-Romantic Times Book Reviews-


              Ben modaya inanmıyorum. Kostümlere inanıyorum.

Çok beğenilenlerin arasında olduğunu duyduğumda okumaya karar vermiştim. Ancak sonra 17 yaşında bir kızın ağzından yazıldığını fark edince pişman olup acaba okumasam mı dedim hatta kitaba başladığımda çokta beni kendine çekmedi.

Lola 17 yaşında liseye giden, tasarımcı olmak isteyen ve günlük yaşamında kendi tasarladığı kostümleri kullanan, sıra dışı, renkli, zeki, enerjik bir kızdır. Kostümlerinde hiç bir sınırı olmayan ve okula bir gün çilek olup giden sürekli renkli peruklar kullanan ayakkabılarını spreylerle boyayan bu sıra dışı kız kendisini büyüten ebeveynlerinin de gay olması eklenince biraz tepki ile karşılaşıyordur ancak çokta umursamaz çünkü çok güzel arkadaşlara da sahiptir. 

Bir rock grubunun solisti olan erkek arkadaşı, okul sonrası kostüm parası için çalıştığı sinemada ki işi ve yaşamıyla mutlu olan Lola'nın hayatı yan komşuları Bell ailesinin geri dönmesi ile karmaşık bir hal alır çünkü ana sınıfından beri birlikte büyüdüğü Cricket ve olimpiyatlarda yarışan ikizi ile geçmişte yaşadığı kalp kırıklığının sancısını üzerinden atamamıştır.

Cricket Bell ise (evet Graham Bell'in soyundan geliyorlar) atası gibi icatlarla uğraşan o da sıradan insanlardan daha tuhaf giyinen, hayatı daima ikizinin spor yaşamı dolayısıyla geri planda kalmış ve yeni üniversiteye başlamış komik, nazik ve çok düşünceli bir çocuk. 

Mükemmel çok abartılıyor. Mükemmel sıkıcıdır.

Çok enteresan farklı bir konusu ya da anlatımı yok. Tek özelliği karakterlerin çok renkli olması.. Lola'nın kostümlerine bayıldım. Cricket'in naifliği resmen kalbimi eritti. Kendini ve aşkı keşfetme, kalp kırıklarını onarma ve yeniden güven inşa etme üzerine olan bu kitaba bayıldım. Daha fazla yazıp, detay verip keşfetme zevkinizi kaçırmak istemediğim için burada bitiriyorum.

Ve alıntılar :

''Bazen hata bir olay değil, bir kişidir.''

''Nefret ettiğimiz şeylerden bahsetmek kolay ama bazen bir şeyi tam olarak niye sevdiğimizi açıklamak zor oluyor.''

''Mükemmel olmadığını biliyorum. Ama bir insanı başkası için mükemmel kılan o kişinin kusurlarıdır.''

''Cricket'ı yeni bir sevgilisiyle düşünmek midemi bulandırıyor. Lütfen, lütfen, lütfen ben bütün bu arkadaşlık olayıyla barışana kadar bir sevgili bulamasın. Sonra daha da kötü hissediyorum. Çünkü Tanrım, ne kadar bencilce bir istek.''

- Yani ikinci şanslara inanıyor musun?
- İkinci, üçüncü, dördüncü. Ne kadar gerekiyorsa. Eğer insan doğruysa..
- Eğer o insan Lola'ysa?
- Ancak diğer insan Cricket'sa.

''Eğer ben yıldızlarsam, Cricket Bell koskoca galaksiler eder.''


Stephanie Perkins’in seçtiği bu özel şarkılarla Lola ve Komşu Çocuk’u daha da benimseyeceksiniz!
http://yabanciyayinlari.com/lola-ve-komsu-cocuk-sarki-listesi/


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Online Okuyucular;