2016/02/05

Efsane Serisi Kitap Yorumu

Efsane Serisi - Marie Lu
Puanım 5/5
Efsane 

Efsane Gerçek, Efsane'ye Dönüşecek

"Efsane, söylendiği kadar iyi olmakla kalmıyor, bunu kesinlikle hak ediyor." 
-The New York Times -

"Bilim kurgu ve aksiyonun heyecanlı bir karışımı... Bu kitap Açlık Oyunları hayranlarına okumaya değer bir şey verecek."
-VOYA-

"Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, kıyamet sonrası dünyada geçen romantik bir gerilim… Efsane'yi elinizden düşüremeyecek ve kesinlikle unutamayacaksınız." 
-Kami Garcia-

Deha
Ustaca Tasarlanmış Bir Dünya, Siyasi Oyunlar Ve Bir Entrika Ağı… Efsane'nin Nefes Kesici Devam Kitabı

"Bir entrika ağı… Gerilim dolu ve zekice tasarlanmış." 
-Publishers Weekly-

"Efsane'nin nefes kesici devam kitabı... Heyecan dolu ve fütürist kurgusu distopya hayranlarını kesinlikle tatmin edecek." 
-Shelf-Awareness-

"Okuyucular kitabın sonunu beklerken yerlerinde duramayacaklar." 
- School Library Journal-


Şampiyon
Day bir efsane. June ise bir deha. Peki, şampiyon kim olacak?

"Sınırları zorlayan bir seri, çoksatan olmayı kesinlikle hak ediyor." 
-Barnes and Noble-

"Distopik Efsane üçlemesinin bu son derece canlı finali, beklenmedik detaylarla türünün hakkını veriyor." 
-Kirkus Reviews-

"Efsane ve Deha kitaplarını beğenenler bu kitabı kaçırmak istemeyecek." 
-New Jersey State Library-

Distopya severlerin kesinlikle bayılacağı, okurken su gibi akan bir başka seri.. Day ve June'un hikayesini yorumlarken kitaplara bölmeyeceğim. Zaten arka arkaya okudum hepsini..

Büyük felaket sonrası cumhuriyette ki kısıtlı kaynaklarının idaresi için sistemde bir şekilde mıntıkalara göre ayrıştırma yapılmış. June ailesini kaybetmiş ve subay olan abisi onu büyütüyor. 16 yaşında her cumhuriyet vatandaşının girmesi zorunlu olan bir dizi değerlendirme aşaması olan sınavın kendi dönem birincisi.. O bir Deha! Sınavda tam puan alıyor ve o da abisi gibi askeri eğitim alan bir kız..

Day ise ailesi aşağı mıntıkalardan olan, babasını kaybetmiş annesi ve kardeşleri ile birlikte yaşayan bir çocuk. Day ile aynı yaşta, aynı sınava giriyor ve tam puan alıyor ancak cumhuriyet onu eğitmiyor. Aşağı tabakadan yüksek puan alan zeki çocuklar eğitilmiyor. Bir tehdit olarak yok ediliyor. Kendisinin düşük zekalı olduğu için trenle çalışma kampına gönderileceğini düşünen Day gözlerini ölmüş olması gereken yerde açıyor. 

Ve sistemle savaşmaya başlıyor. Tüm cumhuriyet vatandaşları onu tanıyor ancak yüzünü gören yok. Her hafta farklı bir eşkalle aranıyor. O bir hain, bir efsane .. 

Devletin stokladığı ilaçları çalıp erişimi olmayan fakirlere dağıtıyor, banka kasalarını patlatıyor ve yine fakirlere dağıtıyor. Ve tüm cumhuriyette aranıyor. Bir gün kardeşinin veba olduğunu öğreniyor ve bir hastaneyi soymaya giriyor ve June'un abisi ile karşı karşıya geliyorlar. 

Onu yaralayıp kaçıyor. June ise abisinin ölüm haberini aldığında bunu Day'in yaptığı söyleniyor. Ve bu kimsenin yüzünü bile görmediği Efsane'nin peşine düşüyor. Sokaklarda evsiz olarak dolaşarak Day'e yaklaşan June, bir gariplik olduğunu farkediyor.

Önce birbirlerine sonra ise sisteme karşı olan savaşlarına bayıldım. Hareketin bir an bile kesilmediği muhteşem bir kurgusu var.. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Online Okuyucular;