2016/01/14

Büyücüler - Lev Grossman #1


Büyücüler - Lev Grossman
Puanım 5/3,5
Yasak bilgilerin gizli dünyasında gücün bedeli ağırdır...

Zekâsıyla yaşıtlarının arasından sıyrılan Quentin Coldwater, günlük hayatın monotonluğundan, Fillory adlı büyülü bir dünyada geçen fantastik kitapları okuyarak kaçmakta ama herkes gibi o da büyünün gerçek olmadığını düşünmektedir. Ta ki kendini New York'un kuzeyindeki çok gizli ve seçkin bir büyücülük okulunda bulana kadar. Burada dostluğu ve aşkı öğrenip hayal bile edemeyeceği doğaüstü bir güce erişen Quentin, günün birinde arkadaşlarıyla yaptığı inanılmaz bir keşifle eşsiz olduğu kadar tehlikeli ve karanlık bir yolculuğa çıkacaktır.

Büyücüler'de, kaprisleri, arzuları ve değişken duygularıyla gerçek dünyada yaşayan insanların büyü yapabildiği bir kurgu oluşturularak, iyi ile kötünün siyah ve beyaz gibi keskin çizgilerle ayrılmadığı, sevmenin cesaret gerektirdiği, güç için korkunç bedellerin ödendiği, özgün bir diyar yaratılıyor.

"Bir fincan açık çay, bir bardak viskinin yanında nasıl görünüyorsa Harry Potter da Büyücüler'le karşılaştırıldığında öyle görünüyor. Temelleri hem fantastik hem de ana akım kurgu geleneklerine dayanan bu roman, Oz ve Narnia kadar Harry'ye de göz kırpmasına rağmen Büyücüler'i çocuk kitabı olarak görme hatasına düşmeyin. Grossman'ın meselesi yetişkinlerle; hikâyesiyse karanlık, tehlikeli ve beklenmedik olaylarla dolu."
-George R. R. Martin, Game of Thrones'un Yazarı-"En son ne zaman bir kitabı bitirebilmek için eve koşarak gitmiştiniz? İşte bu kitap, o etkiyi yaratıyor. Büyücüler bugüne kadar yazılmış en göz kamaştırıcı, entelektüel ve zekâ dolu fantastik roman."    
-Gary Shteyngart-


"Büyücüler, şimdiden klasikleşmiş gibi görünen, yetişkinlere yönelik büyüleyici, akıcı ve karanlık bir roman. Grossman'ın kelimeleri ve hayal gücünü bir büyü gibi kullanmasına, derin karakterlerine ve en önemlisi büyünün mucizevi ve tehlikeli dünyasına yaptığı harikulade yolculuğa hayran kaldım." 
-Kate Christensen, PEN/Faulkner Ödüllü Yazar-"Merak uyandırıcı, detaylı ve macera dolu… Lev Grossman, Harry Potter'ın serseri ve Amerikan versiyonu olan Quentin Coldwater'ın hayatından, fantastik bir dünyada geçen harika bir kendini bulma hikâyesi çıkarmış." 
-Junot Diaz, Pulitzer Ödüllü Yazar-"Büyücüler kelimenin her anlamıyla fantastik. Tuhaf, ilginç, gösterişli ve övgüleri sonuna kadar hak eden bir eser. Ustaca anlatılmış, muhteşem bir hikâye." 
-Scott Smith-

Bu kitap hakkında ne düşünmem ya da ne yazmam gerektiğini hiç bilmiyorum ama deneyelim dedim. Öncelikle yapılan yorumlar, Yüzüklerin Efendisi ile karşılaştırmalar, şimdiden klasik fantastik eserlerin içinde sayılması derken çok büyük bir beklenti ile aldım. Okudum sonrada unutmak istedim. Beklentinin yüksek olması genelde bu ruh haline sokuyor insanı..

Kitaba gelince Quentin büyü ve sihrin gerçek olduğunu öğreniyor ve bir fantastik hayranı olarak direk balıklama atlıyor olayın üstüne, okula gidiyor, dersler, arkadaşlar herşey çok güzel ilerlerken bir monotonluk kısmına geçiş yapıyor kitap ki tam işkence. Hepsi depresyonda, hayatın anlamı yok modunda ilerlerken heh dedim zamanıdır bırakıyım ben bu kitabı.. Hop Fillory'yi buluyorlar sonra biraz aksiyon ekleniyor. Özetle kötü diyemem ama çok iyide değil. İki kitabı daha çevrildi henüz okumadım ama muhtemelen okurum bir ara.

Bu arada bu seriyi önce film yapmaya karar vermişler. Ee bundan nasıl film çıkacak çok ağır ilerleyen bir hikaye derken zaten vazgeçmişler dizi olacakmış. Nasıl olur hayal edemedim. Büyük cesaret! Harry Potter serisini ne okudum, ne de izledim. Onunla kıyaslamışlar ki Harry hayranları alakası olmadığını söylüyor.

2 yorum:

  1. The Magicians . Dizi olarak uyarlandı

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bilgilendirme için çok teşekkürler en kısa zamanda izleyeceğim. :)

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Online Okuyucular;