2016/01/13

Yıldız Geçidi - Josephine Angelini #1


Yıldız Geçidi - Josephine Angelini
Puanım 5/5
Yıldızlara yazılmış bir aşk...
Antik Yunan'da başlayan bir kan davası...
Tanrıların bile yok edemeyeceği bir lanet...

Helen Hamilton on altı yaşına dek farklı biri olduğunu herkesten gizlemişti. Gözlerden ırak küçük Nantucket Adası'nda bunu başarmak kolay bir iş değildi ve gün geçtikçe de zorlaşıyordu. Geceleri, çölde umutsuzca dolaştığını gördüğü kâbuslardan susuzluktan yanarak uyandığında, çarşafları kum ve tozla kirlenmiş buluyor, üç yaşlı kadının kanlı gözyaşları döktüğü halüsinasyonlar ise hiçbir yerde peşini bırakmıyordu.

Yolları ilk kez Lucas Delos'la kesiştiğinde, ne kaderin tüm tarih boyunca ısrarla tekrar ettiği büyük bir trajedide başrolü oynayacaklarından haberi vardı ne de bazı mitlerin sadece efsaneden ibaret olmadıklarından. Bundan sonra ne yapması gerektiğini ve kendisini Lucas'la bir araya getiren kaderi yıkmaya çalışan yarı tanrısal güçlerle nasıl baş edeceğini çok iyi biliyordu. Çünkü o tanrıların soyundandı ve bu dünyada yalnız değildi.

Bu kitabı çok sevdim. Benim antik yunan merakımdan mıdır bilmem ama bayıldım. Çok güzel bir kurgusu var, romantizm, aksiyon, fedakarlık ne ararsan var. 
Konusu özünde tanıdık ama olsun. Bu karakterler ve bu kurguyla çok güzel olmuş.Tabii şimdiye kadar okuduğum ve en sevdiğim kitabın Truva'lı Helen olması ile de alakası olabilir.

Helen, Paris aşkını başka bir boyuta getirmiş.Tanrılar, yarı tanrılar, lanetler hepsini toplamış.

Kasabaya yeni taşınan aile ile birlikte Helen kendisinin yarı tanrı olduğunu öğreniyor.Yeraltı dünyasına ayak basabilen tek ölümlü olan Helen'in çözmesi gereken bir lanet var ancak kendisini koruyabilmesi için sıkı bir eğitimden geçmesi gerekiyor. Ağlayan Kadınlar hikayesi ilginçti. Geçmişten günümüze bir çok hikayeyi harmanlamış ve hepsini 21.yüzyıla bağlamayı başarmış. Bu açıdan kesinlikle özgün bir kurgusu var. Ancak içeriğinde ki aşk üçgeni diğer serileri hatırlatıyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Online Okuyucular;